Kupno czy budowa domu?

Wiele osób planujących zamieszkanie we własnym domu zadaje sobie pytanie. Kupić już gotowy czy samemu przeprowadzić cały proces inwestycyjny. Wszystko ma swoje plusy i minusy, sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

Podaj pan cegłę, czyli budowa domu od podstaw

Przysłowie mówi, że każdy mężczyzna powinien wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. Budowa domu daje na pewno wiele satysfakcji i pozwala na zrealizowanie własnej wizji o domu w 100%. Jeżeli sami nie posiadamy wiedzy budowalnej to warto wybrać generalnego wykonawcę, który będzie odpowiadał za całość robót i udzieli nam jednej gwarancji na całość domu. To bardzo ważne. Obecność kilku niezależnych ekip budowlanych może doprowadzić do problemów z gwarancją i rękojmią na wykonane prace i przerzucaniem się odpowiedzialnością kto popełnił błąd na poszczególnym etapie inwestycji. Warto też zadbać o rzetelnego kierownika budowy, który w naszym imieniu będzie odbierał poszczególne etapy budowy i sprawdzał, czy prace wykonane są zgodnie ze sztuką i przepisami.

Budowa domu to również wiele różnego rodzaju zezwoleń, pozwoleń i decyzji, które musimy uzyskać w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Samodzielna budowa domu w sytuacji, kiedy sami nie posiadamy wiedzy budowlanej i nie będziemy wykonywali części prac samodzielnie, może okazać się droższa niż zakup gotowego domu od dewelopera, szczególnie gdy chcemy zdecydować się na indywidualny projekt architektoniczny.

Nowy, czy z historią, jaki dom kupić?

Kiedy zdecydujemy się na zakup gotowego domu, musimy zdecydować, czy szukamy nowo wybudowanych budynków przez deweloperów, czy domów z rynku wtórnego. Domy, które już były użytkowane, dają nam przeważnie możliwość szybszego wprowadzenia się, jeżeli nie chcemy zmieniać wystroju zrealizowanego przez poprzednich właścicieli. Często też decydujemy się na kupno domu w gorszym stanie technicznym po okazyjnej cenie, który wymaga dużych nakładów pracy i czasu. W takim przypadku przed kupnem warto skonsultować się z biegłym w zakresie budownictwa, aby określił konieczny zakres prac to przeprowadzenia. Takie rozwiązanie często okazuje się najbardziej korzystnym finansowo, jednakże warto dokładnie sprawdzić budynek przed kupnem by nie narazić się na niespodziewane usterki, które będą generowały bardzo duże koszty.

Nowy dom od dewelopera daje nam gwarancję oraz możliwość indywidualnej aranżacji domu. Przeważnie możemy go kupić na równym etapie wykończenia – stan zamknięty surowy lub stan deweloperski. Jeżeli cena za stan deweloperski nie jest wygórowana lub sami nie jesteśmy jej w stanie wykonać, to wybierzmy ta opcję, ze względu na otrzymanie jednej całościowej gwarancji na budynek. Przy wykańczaniu domu warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług architekta wnętrz. Dzięki temu otrzymamy całościowy projekt wykończenia naszego domu tworzący harmonijną całość zgodną z naszym gustem i najnowszymi trendami w designie.

 

Co się bardziej opłaca. Kupno czy budowa?

Bez wątpienia najtańszym sposobem na posiadanie własnego domu jest jego samodzielna budowa. Niestety niewielu z nas ma odpowiednią wiedzę i czas by podjąć się takiego zadania. Nie ma jasnej odpowiedzi czy tańsza jest budowa domu, czy kupno u developera lub domu z rynku wtórnego. Składa się na to wiele czynników. Czy zależy nam na domu wolnostojącym, czy w grę wchodzi szeregówka lub bliźniak. Jeżeli nie posiadamy całych potrzebnych środków na zakup domu i nie chcemy brać kredytu, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się budowa domu w etapach lub kupno domu na rynku wtórnym w gorszym stanie i jego stopniowy remont. Nieważne, jaką opcje wybierzemy, pamiętajmy, że podejmujemy decyzje na długie lata, jeżeli nie całe życie. Dlatego przed zakupem dokładnie przemyślmy wszystkie plusy i minusy każdego z rozwiązań.