Smog i odszkodowanie

Od jakiegoś czasu często wspomina się o smogu, o jego wpływie dla naszego zdrowia, co jakiś czas ukazują się komunikaty w internecie a propos niego. Jeśli mam być szczery jak się mu sprzeciwić, mamy prawo przykładowo: oskarżyć gminę za wybrudzony dom, głównie jego brudną elewację. Co frapujące, da się również wymagać oddania zapłaty klimatycznej, co uwierzytelnia darmowy i przyjazny doradca prawny.

Jednak w ważnej kwestii jaką jest ludzie zdrowie, apel do sądu będzie niemożliwy z bardzo prostej przyczyny – bardzo trudno jest udokumentować, iż brudne powietrze miało nieprzychylny wpływ na zdrowie, że czynnikiem wybranej dolegliwości jest smog. Tego typu chorobę mogły spowodować inne bodźce, takie jak podpalanie papierosów, niepoprawna dieta, zły tryb życia. Na skutek tego też tego typu pozwy nie docierają do sądów, od strony dowodowej jest to szczerze mówiąc niemożliwe. Rzecz tę może naprawić wyłącznie modyfikacja prawa, a oczywiście wiadomo kraj z kłopotem smogu do dzisiaj nie potrafi dać sobie rady.

Można spróbować domagać się nadzoru dóbr prywatnych tego gatunku co szansa przebywania na świeżym powietrzu i wykonywania treningów, każdodniowy trening biegających często jest niemożliwy przez wzgląd na kiepską jakość powietrza. W tym sprawie walczenie o odszkodowanie jest możliwe.

Istnieje możliwość, że po pozytywnym zamknięciu sprawy przez sąd a propos odszkodowania za smog rozpocznie się masa pozwów w tym gatunku.