Wpływ herbaty na nasz organizm

Każdy z nas często sięga po napój zwany herbatą. Jest to jeden z najchętniej wybieranych napojów na świecie. Większość ludzi pije herbatę dla walorów smakowych, ale każdy z nas powinien sobie zadać pytanie jaki herbata ma wpływ na nasze zdrowie. Czy warto pić ją tak często? Czy poza smakiem gwarantuje nam coś jeszcze? Jakie rodzaje herbaty warto pić, aby poprawić nasze zdrowie? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

Herbata jako gwarancja młodości i lek na problemy skórne.

Herbata posiada właściwości, które umożliwiają opóźnienie procesów starzenia. Napój ten bogaty jest w przeciwutleniacze które mają zdolność do usuwania wolnych rodników będących główną przyczyną procesów starzenia się skóry. Uważa się, że najlepsze właściwości antyoksydacyjne zawiera biała herbata, dlatego coraz bardziej zyskuje na popularności. Biała herbata nawadnia organizm oraz ochrania przed promieniami UV, dlatego warto po nią często sięgać. Osoby, które mają problemy skórne takie jak trądzik czy też tendencję do przetłuszczania się skóry również powinny używać herbaty zwłaszcza zielonej, gdyż posiada ona właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Herbata jako bodziec pobudzający system nerwowy.

Herbata posiada składnik, który działa pobudzająco na ośrodkowy system nerwowy i umożliwia zwiększenie zdolności umysłowych i fizycznych. Wiele osób pije herbatę ze względu na zawartą w niej teinę, która poprawia naszą koncentrację i gwarantuje sprawność umysłu nawet gdy jest się zmęczonym i wyczerpanym.

Herbata a zdrowie naszego serca.

Ciągle nie poznaliśmy wszystkich właściwości tego napoju. Ostatnie badania dowodzą, że herbata ma również korzystny wpływ na nasz układ krążenia. Przeprowadzono badanie epidemiologiczne, w którym dokonywano pomiarów ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Badania spektakularnie dowiodły, że po regularnym spożywaniu czarnej herbaty zarówno ciśnienie skurczowe jak i rozkurczowe zostały obniżone! Jest to przełomowe odkrycie, gdyż obniżenie tych parametrów gwarantuje niższą częstotliwość zawałów, co może świadczyć o tym, że za niedługo pacjenci kardiologiczni będą profilaktycznie przyjmować herbatę jako środek prewencji przed incydentem zawału. Również zielona herbata ma wpływ na nasze serce. Dzięki obecności katechin obniża poziom cholesterolu, który jest głównym czynnikiem predysponującym do rozwoju miażdżycy.

Herbata jako środek prewencji nowotworowej.

Jak już wcześniej wspomniałam herbata posiada substancje będące przeciwutleniaczami usuwającymi nadmiar wolnych rodników. W chorobie nowotworowej to właśnie wolne rodniki uszkadzają DNA przyczyniając się do powstania mutacji, które są przyczyną powstania komórek nowotworowych. Chroniąc przed promieniami UV zabezpiecza też naszą skórę przed kancerogenezą, a jednocześnie przed poparzeniami słonecznymi.

Herbata a przewód pokarmowy.

Istnieją również herbaty, które wspomagają pracę naszego przewodu pokarmowego. Dobre właściwości posiada herbata zielona, która zwiększa produkcję soku żołądkowego dzięki czemu jest cudownym rozwiązaniem przy potrawach ciężkostrawnych. Warto też czasami napić się herbaty miętowej, która ma działanie spazmolityczne i może przynieść ulgę przy bólu brzucha.

Herbata a zdrowie.

Jak widać związek między herbatą a naszym zdrowiem jest bardzo ścisły. Dzięki spożywaniu tego napoju możemy poprawić nasze zdrowie i zabezpieczyć się przed wieloma chorobami.